23.EVLİLİK YILDÖNÜMÜMÜZ İÇİN PASTA

 

  

 Bu gün 23. evlilik yıldönümümüzü kutlayacağız. Böyle güzel bir gün için güzel bir pasta yapmaya karar verdim. Aslında bir kaç gündür hastayım. Geceyi acilde geçirdim. Ama huyum kurusun dayanamadım sıvadım kollarımı girdim mutfağa.

Burası benim mutfağım. Gördüğünüz kurabiyeler, pastalar bu mutfaktan çıkıyor.

 İşe pandispanyayı yapmakla başladım. O pişerken önde gördüğünüz açık sarı renkli kremayı hazırladım. Bu krema çok fazla bilinmeyen ama çok lezzetli bir kremadır. Limon kordu ve krem patiserinin karışımıyla (benim kendime ait bir bileşim) oluştu. Yanda gördüğünüz yeşil karışım royal glas denilen, kurabiye ve pasta süslemekte kullanılan bir krema çeşidi. Arkadaki ise bitter kuvertür ve kremayla hazırladığım ganaj.

Genelde ganaj kek üzerine değil krema üzerine dökülür. Ama ben bu gün pastamın bol çikolatalı olmasını istedim ve kek üzerine de bir miktar ganaj döküp keke çektirdim.

Ganajı çeken kekin üstüne kremayı yayıp tekrar ganajla kapattım. Ganaj donduğu zaman çıtır çıtır çikolata haline gelecek. Bu arada kremada gördüğünüz pütürler limon kabuğu rendesidir. Bu krema bol limon suyu ve limon kabuğu rendesiyle yapılıyor. O yüzden pürüzlü bir görüntüsü oluyor.

ganajın üstüne de taş çikolata döktüm. bu çikolatalar çok lezzetli oluyor. damla çikolatadan daha çok yakışıyor pastalara.

diğer katınıda yaptıktan sonra buzdolabında bir süre dinlendirip çemberi çıkardım. Ve dış yüzeyini ganajla sıvadım. Bütün resimleri çekme şansım olmadığı için detaylı anlatmaya çalışıyorum.

Pastamın çevresinde fırfırlar istediğim için şeker hamuruyla fırfırlarını hazırlıyorum. Önce en büyük volovan kalıbıyla kestiğim hamurun ortasını da orta boy bir kalıpla kestikten sonra çöp şişle volan veriyom.

Fırfırların tamamlanmış hali böyledir.

Pastamın üzerinde kullanacağım çiçekleri hazırlıyorum.

Şeker hamuruyla kaplayıp fırfırlarını geçtiğim pastamın orta noktasına küçük bir çember çizdim. Buraya çiçekleri monte edeceğim.

Artık bir yandan çiçekleri yerleştirip bir yandan royal glasla dalları yapıyorum.

Sünger üzerinde çiçeklere boyut kazandırıyorum.

Nihayet pastam bitti. Çok yoruldum ama yorulduğuma değdi.

Yayınlayan

kurabiyeci

Adım Hatice. Trabzon'da yaşıyorum. Evliyim ve 3 çocuğum var. Hepside birbirinden kıymetli benim için... Oğlum şu an askerde... Hasretini çekiyorum. Ortanca kızım 8. sınıfta... Bunca zamandan sonra bir de bebişimiz oldu. Hepimizin mutluluk kaynağı o şimdi. Evde şeker hamuru ve model hamuruyla pastalar, kurabiyeler ve cup cakeler yapıyorum. Hem eğleniyorum hem kazanıyorum. Eğleniyorum dedimse epey yorucu aslında. Eeee haliyle emek olmayınca yemek te olmuyoooo...

7 thoughts on “23.EVLİLİK YILDÖNÜMÜMÜZ İÇİN PASTA”

  1. Ellerinize sağlık hatice hanım,nice 23seneler dileyeyiim önce.bende şeker hamuru fırfır yapımını çok merak ediyordum ama sırmış gibi saklandığını düşündüğüm bir an sizin fotoğrafınız gözüme takıldı birde memleketten yapıldığını görünce daha da sevindimm.çekmiş olduğunuz fotolar ve verdiğiniz ayrıntılardan dolayı teşekkür ediyorum.

  2. hatice hanım ellerinize olduğu gibi yüreğinizide sağlık pasta yapımını ayrıntılı ve anlaşılır biçimde paylaştığınız için umarım sizin yaptığınız bu işi yapanlara örnek olur pastanızda çok şık olmuş ellerinize sağlık

    1. Hayriye Hanım çok teşekkür ederim. Keşke fırsat bulabilsem ve tarifler de paylaşabilsem. İnanın foto çekmeye bile vakit bulamıyorum. Güzel sözleriniz beni çok mutlu etti…

  3. 🙂 hatice teyze o kadar güzel pasta yapıyosunkiii…övülmekle bitmezz zaten geçen bi benzerini de bizede yapmıştın ne qzldi dmiii o qnn .o pastayı hala unutamadım çokkk mükkemmelll bir tadı vardı ve çok şeker görünüyodu.

  4. Pastanız mükemmel olmuş hatice hn. Ellerinize sağlık. Nice nice yıl dönümlerine mutlu ve huzurlu girmenize dilerim.

    1. Tülay hn. Çok teşekkür ederim. Bütün seven çiftleri Allah bir ömür mutlu, huzurlu yaşatsın…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir